Plánovaná záložní datová centra Lonestar na Měsíci se zaměřují na měsíční lávové trubice

Artificial Lens for Lonestar

Malý startup, který plánuje vybudovat datová centra na Měsíci, doufá, že se pomocí lávových trubic skryje před nestálostí měsíčního povrchu.

Christopher Stott, zakladatel a generální ředitel společnosti Lonestar, řekl, že trubice by byly ideální pro plánované zálohování mimo svět.

Společnost, která se minulý měsíc dostala z utajení a získala 5 milionů dolarů, doufá, že nasadí úložiště dat na Měsíci jako způsob, jak jej ochránit před jakoukoli katastrofou na Zemi.

Podepsala dvě smlouvy s Intuitive Machines, aby se připojila k pokusu společnosti o přistání na Měsíci. Při prvním spuštění, které je v současnosti nastaveno na konec roku 2022, spustí Lonestar pouze softwarový test, který ukládá data na přistávací modul Nova-C.

Při druhém testu, plánovaném v příštím roce, se Intuitive Machines pokusí přistát na jižním pólu Měsíce s vědeckým vybavením a malým zařízením Lonestar.

Úložné zařízení o velikosti románu v pevné vazbě a hmotnosti jednoho kilogramu bude mít 16 terabajtů paměti.

„[Budeme] provádět testy nahrávání a stahování (předpokládejme obnovení dat) a také testy zpracování aplikací Edge. Bude na něm běžet Ubuntu,“ řekl Stott.

Společnost se obrátila na Skycorp, aby postavila prototyp, stejně jako jakákoli větší datová centra, která mohou přijít v budoucnu. Skycorp vybudoval webový server založený na RISC-V, který je v současné době funkční na Mezinárodní vesmírné stanici.

Tato větší datová centra ale budou muset být chráněna před dramatickými změnami teploty Měsíce na povrchu, které se pohybují z 106 °C během dne na -183 °C v noci, stejně jako elektromagnetickou radiací.

Společnost doufá, že záchrana spočívá v měsíčních lávových trubicích – což jsou zbytky čedičových lávových proudů. Ale zatímco na povrchu Měsíce můžeme vidět ‚světlíky‘ – tedy místa, kde se propadla střecha tubusu, tunely musíme teprve prozkoumat.

Jak Evropská kosmická agentura, tak NASA plánují vyslat do tubusů roboty, aby zmapovali, co je uvnitř, ale žádná z nich nemá konkrétní cílová data. Projekt ESA Concurrent Design Facility by mohl znamenat spouštění robotů do lunárních jam do roku 2033.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Jason Riley, Artificial Lens for Lonestar

Související články

Leave a Comment